Историята на брилянта “Картие-Бъртан-Тейлър“
Историята на брилянта“Картие-Бъртан-Тейлър“ може да послужи като сценарий за филм. В нея са замесени много пари, мъжко тщеславие и силна страст.
Всичко започва през 1966г., когато в ЮАР е открит огромен необработен диамант. Ювелирът Хари Уйнстън изработил от него брилянт с крушовидна форма с маса повече от 69 карата.
На 23 октомври 1969г. брилянтът бил предложен на търг в Ню Йорк, организиран от Sotheby’s, а сред претендентите, желаещи да го притежават били личности като гръцкият корабен магнат Аристотел Онасис, султанът на Бруней и разбира се Ричард Бъртън. Наддаването започнало от 200 000 щатски долара. В крайна сметка като основни конкуренти се очертали Ричард Бъртън и ювелирна къща Cartier. Търгът бил спечелен от Cartier с 50 000 щатски долара над предложената от Бъртън сума. Така крушовидния брилянт се превърнал в най-скъпо продадения до този момент скъпоценен камък и новият му собственик получил правото да му даде име – брилянтът Cartier.
Ричард Бъртън не могъл да се примири със загубата и без да губи време започнал праговори с представителя на Cartier Робърт Кенмор за откупуването му. По-късно актьорът ще каже : „Този камък трябваше да принадлежи на най-прекрасната жена на планетата; непоносимо ми беше дори да си представя, че мога да го видя носен от Джаки Кенеди или София Лорен.
За този брилянт бях готов да дам и 2 милиона долара или ако трябва собствения си живот.“ Бъртан постигнал желаното и не се наложило да стига до крайности. Брилянтът получил тройно име „Картие – Бъртън – Тейлър“ и преди да бъде предаден на новия си собственик в продължение на няколко дни бил изложен на витрината на ювелирната къща на Пето авеню в Ню Йорк.
От Cartier брилянтът бил инкрустиран в пръстен и именно така актрисата го получава като подарък, но носенето му се оказало непосилно за актрисата в прекия смисъл на думата и по молба на актрисата огромният камък станал част от масивно колие, чийто дизайн трябвало да отговаря на редица условия : дължината му да е съобразена с това да прикрие белегът от животоспасяваща за актрисата процедура. Брилянтът бил застрахован за милиони долари, а клауза в договора определяла условията , при които да бъде носено, а именно не повече от 30 дни годишно и под съпровода на въоръжена охрана.
Първата поява на Елизабет Тейлър в обществото с неповторимото колие е 40-ят рожден ден на Грейс Кели, а по –късно и на 42-рата церемония по връчването на наградите „Оскар“.
След втория си и окончателен развод с Ричард Бъртън, актрисата се разделя и с колието, предлагайки го на търг. Колието е продадено за сумата от 3 000 000 щатски долара, а сумата е използвана за строителството на болница в Боцвана. Това е и краят на една от най-великите любовни истории на XX век.