Яйцата на Фаберже – част 2
След смъртта на Александър ІІІ, император Николай ІІ запазил традицията за семейството. Той продължава да поръчва яйца –едно за съпругата си и едно за императрицата майка.
Работата по всяко едно яйце отнемала около година и била строго пазена тайна. Направени са 50 яйца за династията Романови и още 12 за частни лица. От императорските днес са запазени 42.
Фантазията на бижутера е безгранична. Той търси вдъхновение от императорския начин на живот и претворява моменти от него в злато, сребро и скъпоценни камъни. Всяко яйце си има име – Ренесанс, Розова пъпка, Кошница с диви цветя, Момини сълзи, Лебед, Зима, Петър Велики.
Славата на Фаберже достига до кралските дворове в цяла Европа, а фирмата открива свои филиали в Москва, Одеса, Киев, Лондон и Париж, а благородническите фамилии смятат за чест да притежават бижута, изработени от къща „Фаберже“. През този период семейството на Карл също се разраства.
Съпругата му Августа Юлия Якобс му ражда четирима синове, които тръгват по стъпките на баща си. Октомврийската револция в Русия през 1917г. обаче спира главоломния възход на Фаберже и компания. През 1918г. фирмата на бижутера е национализирана от болшевиките, а самият Карл е принуден да бяга.
На 24 септември бащата на прочутите „яйца на Фаберже“ умира в Лозана. Пет години по късно си отива и съпругата му, а семейството му се разпръсква.
ОРИГИНАЛИТЕ
След революцията болшевиките разпродават голяма част от яйцата и те попадат в колекции по целия свят. Най големият колекционер е фамилията Форбс.
В Кремъл са останали 10 от общо 50-те императорски яйца.Съхранено е и едно недовършено яйце-Карелска бреза. Музеят на изкуството във Вирджиния притежава-5,музеят на изкуството в Ню-Орлеанс-3, английската кралица Елизабет ІІ е собственик на 3.
През 2004г. фондацията на руския бизнесмен Виктор Векселберг, директор на нефтена компания, изкупува 9 от най-красивите и най-скъпи великденски яйца за сума между 90-120 млн.долара. Така прочутите творения на легендарния бижутер отново се завръщат в родината.
Днес те са част от колекцията от около 300 творби на прочутата бижутерска фирма „Фаберже“, експонирана в Московския музей за изобразителни изкуства „Пушкин“ През 2011г. в Бъкингамския дворец за първи път е показана кралската колекция с произведения на Фаберже.
Изложбата от над 100 експоната проследява историята на придобиването на златните бижута на шест поколения английски крале- от кралица Виктория до Елизабет ІІ.
Виж продължението ТУК…