Хризантемен камък
Открит през XVIII век в югозападната част на Китай – провинция Хунан, хризантемният камък е считан за символ на небесната хармония и непреходната красота – върху черната каменна повърхност разцъфтяват бели хризантеми, неподвластни на времето.
Въпреки, че не може да бъде отнесен към групата на скъпоценните и полускъпоценните камъни, хризантемният камък е красив декоративен камък и привлекателността му е съсредоточена в неговата уникалност. Природата е създавала изтънчената му красота в продължение на векове. Според мнението на специалистите минералите от този вид са се формирали преди повече от 200 милиона години.
Черно-белият минерал съдържа гипс, глина, доломит, лимонит и много други елементи, включително злато и сребро.
Във вътрешността му лъчисто са разположени плътни кристали калцит, целестин или андалузит, които със своя рисунък наподобяват цвят на хризантема, откъдето идва названието на минерала. Средният размер на „цветчетата“ е 5 – 8 см в диаметър, а най-големият известен до този момент „цвят“ е с диаметър около 50 см.
Майсторите – резбари обработват камъните с различни инструменти, за да очертаят релефно листчетата на цветовете и да придадат блясък и завършеност на изделията, а най- изкустните от тях изработват цели композиции с митологични или религиозни сюжети.
Така природният феномен в съчетание с источната мистика , сръчността на човешките ръце и фантазия разкриват неподправената вечна красота на каменните цветя.