Древнобългарското ювелирно изкуство е изключително по своите качества и оказва огромно влияние върху други народи
Древнобългарското ювелирно изкуство е изключително по своите качества и оказва огромно влияние върху други народи. От особено важно значение е прочутият български филигран. Красивите изделия, изработени с тънка златна, сребърна или медна нишка, подобни на дантели, се продавали чак в Персия, където филигранът бил известен с името “Муза-И-Булгар”.
Днес той може да бъде видян по коланни украси, апликации, украшения, огърлици, бижута, обици, катарами и колани, където участват и скъпоценни камъни, умело вплетени от талантливите ръце на неизвестния майстор. По отношение на паралелите е интересно да се проследи и т.нар. “зверинен стил” в българското ювелирно изкуство. Той присъства на една широка територия по картата на Евразия – от Китай и Тибет до Източна Европа и очертава пътя на древните българи от изток на запад.
Определено златните и сребърните бижута не са нещо, което току що е навлязло в бита и културата ни. Всеки народ си има специфични бижута, които са част от историята му. В България, златните и сребърни бижута са били част от народната носия, макар и да са се слагали предимно по празници.
Пловдив е един от българските градове, който е запазил духа на този занаят. Този древен град служи за пример как трябва да се съхранява историята на занаятите, включително и бижутерството. В Регионалния археологически музей Пловдив могат да се видят накитите и бижутата на местното население. Освен там, старинни бижута има и в Регионалния етнографски музей.
Какви са били бижутата в миналото?
Както вече споменахме, бижутата са били част от народната носия – сребърни и златни пафти, колани, гривни и др. Ако разгледаме тракийските носии, те се отличават с ризи от бял памук, сукман и гайтан. Бялата риза е била с множество орнаменти, сукманът обикновено е бил червен с черна бродерия и на него се е слагал черен гайтан. Задължително, жените носели и колан със сребърни или златни пафти.
Пафтите са били едни от най-масивните бижута, които жените носели. Някои от тях били изработени от комбинация от злато и сребро, а някои само от злато или само от сребро. Най-често орнаментите им били релефни и изобразявали слънце, цветя или различни животни.
Пафти са се носели от най-стари времена не само в Пловдив, ами навсякъде по нашите земи. Много красиви са онези, които са в кръгла форма и изобразяват някаква сцена – примерно раждане, годеж или сватба.