Полезна информация, Скъпоценни камъни

Семейството от скъпоценни камъни Берил

Семейството от скъпоценни камъни Берил е фантастично и гъвкаво, тъй  като включва камъни, които се предлагат в истинска дъга от цветове. Ще ви преведем през разнообразието от блестящо оцветени скъпоценни и полускъпоценни камъни, принадлежащи към семейството на берилите. Наименованието берил произлиза от гръцката лексема“ berilios“, която буквално се превежда като „ камък, който блести“. Берила има няколко разновидности :

  • Аквамарин-светло синкаво-зелена форма на берил
  • Емералд-зелената разновидност на берила
  • Морганит-розов до оранжево розов
  • Хелиодор-златист берил- жълто зелен
  • Гошенит-безцветен
  • Биксбит-малинено червен

Берилът е безцветен в чист вид, многото различни примеси му придават разнообразното оцветяване.

АКВАМАРИН:

Аквамаринът е светло, синкаво-зелена форма на берил. Специфичният му цвят идва от примеси от  желязо, които се намират в берила. Притежава твърдост от 7,5-8 по Мос, което го прави подходящ за повечето бижутерски приложения. Името „Аквамарин“ произлиза от латинските думи за „вода“ и „море“, което отразява неговите цветове. Находища от аквамарин има по целия свят, но основно са Бразилия, Мадагаскар, Колумбия и Русия.

ЕМЕРАЛ/ИЗУМРУД/:

Изумрудът е зелената и най-ценна разновидност на берила.Неговият интензивен зелен цвят му дава статут на важен скъпоценен камък през вековете. Точното количество и разпределение на съдържанието на хром влияят върху интензитета и нюанса на зеленото, вариращо от светло и тревисто до дълбоко и наситено. Основните находища на изумруд са Колмбия, Замбия, Бразилия и Русия. От древни времена изумрудът е смятан за символ на истината и любовта. Зеленият цвят символизира жизненост и ново начало. В древна Гърция и Рим изумрудът е смятан за бижуто на Венера-богинята на любовта и надеждата. Те се възприемат като скъпоценни камъни на безусловната любов и са популярни като подарък за тези, които обичате.

ЗЛАТЕН БЕРИЛ:

Златният берил, известен също с търговското си наименование хелиодор, е завладяващ член от семейството на берилите, известен със своите сияйни нюанси на жълто и оранжево. Това оцветяване възниква от включването на желязо в бериловата кристална решетка. Специфичното съдържание и разпределение на желязо определя интензитета и оттенъка вариращ от бледожълт до златисто оранжев. Името в превод от гръцки означава „подарък от слънцето“, и гърците вярвали, че камъкът съдържа силата и топлината на слънцето. Наречен е на бога на слънцето и светлината Хелиос. Залежи от златист берил са открити в Бразилия, Мадагаскар, Намибия и Шри Ланка. При златистия берил включенията са рядкост и невероятната чистота, съчетана с прекрасен цвят, превръща този берил в отличен камък за Вашите бижута.

МОРГАНИТ:

Наречен на банкера от 19 век и ентусиаста-изследовател на скъпоценни камъни JP Morgan, морганитът е розов член на семейството на берилите, оцветени от манган. Той се радва на повишена популярност в търговията през последните години. Морганитът е камък, който може лесно да се обработва и полира. Поради своите физически свойства позволява производството на сравнително големи скъпоценни камъни за бижута, което може да бъде особено трудно при някои други. Изборът на камък за бижута не е лесен, но няма да сбъркате ако се спрете и изберете морганит. Красив, сияен, впечатляващ.

БИКСБИТ:

Въпреки факта, че най-известният камък за бижута от семейството на берилите е изумрудът, най-редкият и най-скъпият е червеният берил-биксбит. Минералът е описан за първи път през 1904 година след като е открит в така нареченото място Maunard  в планините на западна Юта-САЩ. Характерна особеност на камъка е неговият уникален червен отенък, дължащ се на наличието на манган в стандартната химическа структора на берила. Повечето екземпляри от червен берил тежат до 1 карат, а камъните с тегло 2-3 карата се считат за много големи. Най-големият кристал добит до сега е тежал 54 карата. Най-големият шлифован биксбит тежи 8 карата.

ГОШЕНИТ

Гошенитът е бистър, безцветен, прозрачен чист берил,  открит за първи път в Гошен-Масачузетс, САЩ. Д-р Джон Синканкас твърди, че първоначално е било допустимо гошенитът да включва и розови и други бледи нюанси, но към днешна дата се счита, че микроелементи не трябва да присъстват в състава на гошенита, за да не му придават какъвто и да е цвят. Камъкът разполага с добра твърдост и е много устойчив на корозивни вещества. Гошенитът е уникален камък с интересни физични и метафизични свойства. Той се цени в бижутерията и може да бъде отлична декорация за всяка визия.