Йолит – пътеводният камък на викингите.
Далеч преди Великите географски открития викингите владеели бурното море, открили средство, позволяващо им да определят положението на слънцето на небосвода дори при плътна облачност и гъста мъгла. Това били синьо-виолетови камъни, притежаващи свойството да променят оцветяването си в зависимост от ъгъла на падане на светлината.
Дълго време тези камъни били известни сред народите от Стария континент като „камъните на варварите“,а през XIX век получили официалното си название иолит и днес намират приложение както в ювелирното изкуство, така и при изработването на прецизни навигационни уреди за нуждите на корабоплаването и авиацията.
Като правило кордиеритът е прозрачен безцветен минерал, а иолита – неговата цветна ювелирна разновидност. В миналото използван за изработката на различни украшения, днес той е малко познат за масовия потребител. Отличава се със синьо-сивкав до синьо-виолетов цвят с медни и златисти оттенъци. Лесно може да бъде объркан със сапфир или с танзанит, но е по-мек от първия и с по-голяма маса от тази на втория.
Визуалното му сходство със скъпоценните камъни позволило иолитът да бъде използван като материал за тяхната имитация, откъдето идват и названията „воден сапфир“ и „лъжлив сапфир“. От друга страна структурата му е близка до тази на нефрита и в страните от Изтока е популярен като син нефрит.
Камъни иолит с ювелирни качества се добиват в Норвегия, Мадагаскар, Шри Ланка, Непал, Бразилия и Индия. В Северна Норвегия се разработват находища с камъни с изключително големи размери, като някои от тях могат да надвишат 12 см. Подобни находки има и във Финландия и Швеция, но те не са с промишлено значение.
Иолитът е минерал, който лесно се поддава на обработка и не се повлиява от високите температури. Подобно на брилянтите същинската му ювелирна красота се разкрива едва след правилното оформяне и фасетиране на камъните като се съблюдават точно определени пропорции. Макар и рядко се откриват плътни иолити, притежаващи ефекта астеризъм и те биват оформяни като кабошони.
Иолитът се инкрустира както в дамски, така и в мъжки украшения и аксесоари. Сходството му с едни от най-стойностните скъпоценни камъни позволява да бъде стилно допълнение както в деловото ежедневие, така и при официални поводи.