Ярката представителка на азиатската ювелирна школа – Cindy Chao
Ювелирната марка „Cindy Chao The Art Jewel“ е основана през 2004г. и днес се нарежда сред най-престижните фирми, чиито основни клиенти са и най-страстните колекционери.
През 2011г. работите на Синди Чао, предложени на търговете в Хонконг се превръщат в сензация, а през 2013г. дизайнерката открива в Пекин своя ювелирна галерия и днес вече притежава собствени бутици в Хонконг, Тайпе и Ню Йорк.
Всяко украшение на Синди Чао е взаимствано от неподправената красота на природата – цветя, пеперуди, клонки, плодове или птици и всяко едно от тях е миниатюрен шедьовър – израз на дизайнерския талант.
Може да се каже, че за родената в Тайланд Синди Чао изборът на професионално поприще до голяма степен е семейно наследство. От дядо си (храмов архитект) тя усвоява пространственото възприемане на обектите, а от баща си – известен скулптур – изучава техниките на това изкуство и всичко усвоено прилага в работата си като ювелир и дизайнер.
Към творенията си дизайнерката се отнася като към миниатюрни обемни скулптури, а работата й по изработването им е емоционално преживяване в процеса на търсене на форми. Основният й източник на вдъхновение е природата, която тя виртуозно пресъздава.
Ювелирният дебют на Синди Чао е на 28-то издание на Biennale des Antiquaires, проведено в Париж през 2016г. Изложението, което традиционно се провежда веднъж на две години е открито в историческия Grand Palais (Гранд Пале), откъдето и стартира през 1962г. Чао е вторият азиатски ювелир, удостоен с честта да се представи на високия подиум.
На бианалето през 2016г. Синди Чао представя 12 ювелирни украшения. Сред тях е брошката – панделка (The Bowtie) със зашеметяващ 76-каратов диамант. Подвижните й ленти, изработени от титан и обсипани с рубини, са доказателство за пълната победа на ювелирния гений над сложния за работа материал.Сред експонатите внимание заслужава и искрящата брошка Phoenix Feather, изработена от титан и обсипана с хиляди брилянтчета, преливащи от лимонено жълти до оранжеви и конячни цветове, която при своята дължена от 18, тежи едва 36 грама.
За създаването на украшението, което е и акцентът в представянето й, на Сидни Чао са били необходими над 10 000 часа труд, за да превърне късче титан в изразителна скулптура на полуизсъхнало дървесно клонче заскрежено с паве от почти 6000 брилянта с обща маса 250 карата.
От 2008г. ярката представителка на азиатската ювелирна школа поставя традицията всяка година сред изработваните украшения да присъстват нови вариации на пеперуди. Тези символи на метаморфозата и развитието си привличат с уникалната си красота. Ежегодното изработване на пеперуди – шедьоври олицетворява и самата дизайнерка и нейния бранд, които са в постоянно развитие, както по отношение на художествения стил, така и като майсторско изпълнение.
Източник снимки -Cindy Chao